عضو فراکسیون تعاون مجلس در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد

تضعیف جایگاه تعاون با ادغام در وزارت کار

خبرگزاری فارس: تضعیف جایگاه تعاون با ادغام در وزارت کار/ به جای افزایش کیفیت تعاونی آمارسازی شد

عضو فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی نسبت به آمارسازی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص ایجاد تعاونی‌های جدید انتقاد کرد و گفت: بخش تعاون پس از ادغام در وزارت کار به شدت تضعیف شد و سهم ۲۵ درصدی نیز محقق نشد.

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی، نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا آمارهای دولت درباره ایجاد تعاونی‌های جدید و فعالیت 100 هزار تعاونی در کشور را قبول دارید یا خیر، اظهار داشت: قطعاً آمارهایی که ارائه می‌شود با آنچه که به طور ملموس در جامعه می‌بینیم مطابقت ندارد.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی باید 25 درصد از اقتصاد سهم بخش تعاون کشور باشد، افزود: با وجود اینکه ایده افزایش سهم تعاون در اقتصاد توسط آیت‌الله شهید بهشتی مطرح شد و بسیار هم مورد تأکید بود، اما عزمی از سوی دولتمردان برای تحقق این موضوع مهم نمی‌بینیم.

این عضو فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هنوز سهم تعاون در اقتصاد کمتر از 5 درصد است، خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که افزایش سهم تعاون در اقتصاد محقق نشد این بود که اعتقاد راسخی از سوی مسئولان وجود نداشت.

وی افزود: هم‌اکنون بخش خصوصی کشور 4 وزارتخانه مهم یعنی صنعت، معدن، تجارت، امور اقتصادی و دارایی و نفت و نیرو را دراختیار دارد، گفت: طبق قانون پیش‌بینی شده که 50 درصد از اقتصاد باید توسط بخش خصوصی اداره شود و 25 درصد تعاونی‌ها فعال شوند.

موسوی لارگانی با اشاره به اینکه بخش تعاون کشور با وجود تأکید اسناد بالادستی برای نقش‌آفرینی در اقتصاد، یک وزارتخانه داشت که آن را در وزارت کار و رفاه اجتماعی ادغام کردند، افزود: بخش تعاون باید دارای یک وزارتخانه مستقل و جدا باشد.

عضو فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ضعیف‌ترین بخش در ادارات کل وزارت کار در استان‌ها، بخش تعاون آنهاست، گفت: با این وجود آمار و ارقامی از سوی مسئولان ارائه می‌شود که تعدادی تعاونی ایجاد شده‌اند اما هیچ‌وقت درباره عملکرد و کارایی آنها سخنی به میان نمی‌آید.

وی گفت: در دولت برای تعاونی‌ها مجوز فعالیت صادر می شود، اما اینکه بعداً چقدر موفق باشند، هیچ تضمینی وجود نداشته و مشکلات آنان به قوت خود باقی است.