نشست منطقه ای کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران

اولین نشست منطقه ای کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران در سفر به استان گلستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران در ابتدای این نشست که با بازدید از شرکت تعاونی صنایع دستی و فرش دستبافت گل نگار ترکمن همراه بود، تهمینه دانیالی مشاور بانوان اتاق تعاون ایران به حضور بانوان در اقتصاد به ویژه در مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: فعایت بانوان در این زمینه نه تنها به تحکیم بنیان خانواده کمک می کند بلکه به ایجاد اشتغال برای همه افراد کمک می کند.
وی گفت: اولین تعاونی ها در ابتدا ریشه خانوادگی داشتند و آنچه برای فعالیت آنها اهمیت دارد، گسترش صحیح آنهاست که حضور فعال در نمایشگاه های صنایع دستی،نمایشگاه های دستاوردهای تعاون و بازارهای بین المللی می تواند در این زمینه مؤثر واقع شود.
مشاور امور بانوان اتاق تعاون ایران ایجاد کارگاه آموزشی برای تعاونی ها و ارتباط گسترده تعاونی ها در استان های مختلف و تبادل تجربیات با یکدیگر را ضروری بیان کرد.
این مقام مسئول به ظرفیت های اتاق تعاون ایران اشاره کرد و بیان داشت: اتاق تعاون یک سرمایه مردمی است که هسته مرکزی آن خود تعاونی ها هستند. از اینرو برای گسترش تعاونی ها باید حرکت های خودجوش را تقویت کنیم.
دانیالی به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: پایه اقتصاد مقاومتی در خانواده شکل می گیرد و بانوان باید با انجام فعالیتهای اقتصادی در این زمینه نقش مؤثری ایفا کنند.
وی آموزش های لازم برای تعاونیها، آسیب شناسی آنها و شناسایی بازارهای هدف را برای تعاونی ها ضروری دانست و بیان داشت: صنایع دستی یکی از حوزه هایی است که اتحادیه بین المللی تعاون برای پررنگ کردن نقش صنایع دستی در جهان می تواند راه گشا باشد.
مشاور امور بانوان اتاق تعاون ایران خاطر نشان کرد: می توان کنسرسیوم بانوان تعاونگر ایران را با نمایندگی استان گلستان تشکیل داد که در این زمینه اتاق تعاون آمادگی لازم برای حمایت از آن را دارد.
در ادامه رجبی مدیرعامل شرکت گل نگار ترکمن با بیان اینکه فعالیتمان را در این شرکت از سال 82 آغاز کردیم گفت: از آغاز به علت عدم امکانات و سرمایه کافی با همکاری تعدادی از شرکتها فعالیتهای خود را سامان داده تا اینکه موفق به دریافت تسهیلاتی تا 9 میلیون تومان شدیم.
وی با بیان اینکه محصولات این شرکت از آغاز کاملاً صادراتی بوده است گفت: محصولات ما شامل لباسهای سنتی و صنایع دستی در مراسم و عروسی ها مورد استفاده قرار می گیرد تا از این طریق بتوان در احیای سنت ها و فرهنگ منطقه نقشی ایفا کرد.
رجبی تولید ماهانه این شرکت را 200 تا 300 متر مربع بیان و خاطرنشان کرد: 99 درصد محصولات به طور غیر مستقیم صادر می شود.
مدیرعامل این شرکت در بیان مشکلات آن به عدم آشنایی تعاونی ها به مباحث مالیاتی و حقوقی، و نبود کارشناس مرتبط در زمینه صنایع دستی و فرش اشاره کرد.
رجبی عوامل ماندگاری محصولات صنایع دستی این شرکت را نوآوری، سفارش پذیری و شیوه های بازاریابی بیان و به آموزش شاگردانی اشاره کرد که با دارا بودن توان و بنیه بالا اکنون خود تولید کننده هستند. این تعاونگر در توضیح فعالیت های این شرکت به آموزش نقشه خوانی، بهداشت محیط کار، اشتغال و بازاریابی، بیمه، تکنیک های بافت و ارگونومی دار قالی اشاره نمود.
وی گفت: یکی از مزیت های اینگونه تعاونی ها این است که وقتی افراد با یکدیگر کار می کنند به مرحله ای از تجربه می رسند که خود می توانند در ایجاد یک تعاونی دیگر نقش مستقیم داشته باشند.
این فعال بخش تعاون با بیان اینکه حضور دلالان و واسطه ها در صنایع دستی ایجاد مشکل کرده است، اظهار داشت: از ریاست اتاق تعاون ایران درخواست می کنیم در جهت کوتاه نمودن دست دلالان و واسطه ها از صنایع دستی تعاونگران را یاری کنند تا آنها بتوانند بدون واسطه و مستقیم به صادرات و محصولات بویژه فرش اقدام کنند.
در ادامه این بازدید مدیرکل امور بانوان استانداری گلستان تأکید کرد: نیاز تشکیل مرکز نمایشگاه دائمی در استان برای ارائه محصولات صنایع دستی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه فرش و صنایع دستی استان باید بیشتر به مردم شناسانده شود گفت: قصد داریم جشنواره فرش و صنایع دستی استان را با هدف ارائه تولیدات مشاغل خانگی در شهریورماه برگزار کنیم.
خاطره استاد رضایی رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران نیز با اشاره به بازدید های منطقه ای کمیسیون بانوان تأکید کرد: هدف این بازدیدها شناساندن بانوان تعاونگر در هر منطقه است.
وی بیان داشت: اهداف اتاق تعاون ایران برای کمیسیون بانوان باید به استان ها انتقال داده شده و از تجارب به دست آمده استفاده شود.
این تعاونگر به ایجاد شبکه تعاون و تجارت اشاره کرد و گفت: هدف از ایجاد این شبکه در کنار هم قرار دادن پتانسیل های موجود و ناشناخته و افزایش هم افزایی است.