کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به ۱۸ درصد

http://www.icccoop.ir/upload/modules/iContent2/Files/3597.JPG

عضو شورای پول و اعتبار با اعلام این خبر که نرخ سود تسهیلات بانکی برای عقود مشارکت و مبادله به طور یکسان تعیین و ۱۸ درصد تصویب شد، گفت: نرخ سود تسهیلات برای بخش کشاورزی نیز ۱۵ درصد تعیین شد.

بهمن عبداللهی در گفت‌وگو با فارس،با اعلام این خبر که نرخ سود تسهیلات بانکی برای بخش‌های مختلف اقتصادی در شورای پول و اعتبار کاهش پیدا کرد، اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای و مشارکت به طور یکسان 18 درصد مصوب شد.

وی افزود: از این پس طبق مصوبه اعضای شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات بانکی کاهش پیدا خواهد کرد و براساس آن به فعالان اقتصادی تسهیلات با نرخ‌های جدید پرداخت می‌شود.

این عضو شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود تسهیلات بخش کشاورزی نیز گفت: نرخ سود برای تسهیلات بخش کشاورزی نیز 3 درصد کمتر یعنی 15 درصد تعیین شد.

شورای دوشنبه پول و اعتبار در نشست روز گذشته ضمن حمایت از سیاست های بانک مرکزی در زمینه هدایت بازار پول و نرخ های سود بانکی با استفاده از ابزارهای غیرمستقیم نظیر بازار بین بانکی بر استمرار اقدام‌ها و سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد.

شورای پول و اعتبار اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ‌های سود علی الحساب سپرده بانکی به حداکثر 15 درصد برای سپرده های یک ساله را تایید و تصویب کرد. همچنین در این جلسه، نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل 18 درصد تعیین شد.

همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری را معادل 15 درصد و برای سایر تسهیلات معادل 18 درصد تعیین کرد. این مصوبه از تاریخ 16 تیرماه سال جاری از سوی بانک ها و موسسات اعتباری، لازم الاجرا خواهد بود.

شورای پول و اعتبار همچنین با هدف تمهید شرایط حضور بانک های معتبر، رقابت پذیر و توانمند از حیث سرمایه ای در مناطق آزاد کشور، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس بانک برون مرزی را از 25 میلیون یورو به 150 میلیون یورو افزایش داد. ضمناً از این پس انجام عملیات بانکداری برون مرزی در مناطق آزاد در قالب تأسیس موسسه اعتباری غیربانکی، منتفی و صرفاً از طریق تأسیس بانک امکان پذیر خواهد بود