قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

وزارت بهداشت و درمان از خصوصی سازی حمایت می کند

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: وزارت بهداشت و درمان از خصوصی سازی حمایت می کند و آماده واگذاری مراکز بهداشتی و درمانی به بخش غیر دولتی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تعاون استان اصفهان، دکتر صانعی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جلسه کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان اتاق تعاون استان اصفهان گفت: کسانی که  سرمایه علمی و مالی خود را در جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی قرار داده اند، حقیقتاً خدمت کرده و به بخش دولتی کمک می کنند. ما وظیفه داریم این خدمات و کارآفرینی ها را حمایت کنیم. وزارت بهداشت و درمان از خصوصی سازی حمایت می کند و آماده واگذاری مراکز بهداشتی و درمانی به بخش غیر دولتی است. حتی ما آماده ایم بیمارستان ها را واگذار کنیم.

دکتر صانعی افزود: فعالیت درمانگاه های عمومی و کلینیک ها ادامه دارد و بحث محدودیت نیست. طرح تحول چنانچه تصویب شود، بستری فراهم می شود که می توانیم از همه درمانگاه ها استفاده کنیم و کل خدمت به بخش غیردولتی واگذار شود و در بسیاری از قسمت ها خرید خدمت می کنیم.

وی در خصوص ایجاد اشتغال در بخش بهداشت و درمان استان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی در بخش کارآفرینی در چند سال گذشته رتبه ممتاز اول را دارا بوده است و هیچ گونه کوتاهی نداشته است و مشکل سازی عمدتاً از ناحیه بانک ها بوده است.

 

محمد طاهری دبیر اتاق تعاون استان نیز در این جلسه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص اهداف و فعالیت کمیسیون های اتاق تعاون اظهار داشت: در حدود 40  تعاونی در حوزه خدمات بهداشت و درمان در استان تشکیل گردیده که تعدادی از آنها بدلیل عدم حمایت کافی از سوی مسئولین و اجرایی نشدن واگذاری ها به بخش غیر دولتی دچار مشکل گردیده و یا تعطیل شده اند.

طاهری افزود: جلسه امروز بمنظور طرح مسائل و مشکلات تعاونی های بهداشت و درمان و هم اندیشی در خصوص رفع موانع و بهره گیری از نظرات قائم مقام محترم دانشگاه علوم پزشکی تشکیل گردیده است. لذا از اعضاء محترم کمیسیون و مدیران تعاونی های خدمات بهداشتی حاضر در جلسه درخواست داشته مشکلات و راهکارهای پیشنهادی خود را ارائه نمایند. سپس اعضاء ، مسائل و مشکلات خود را به شرح ذیل بیان داشتند:

1- در اجرای طرح تحول سلامت جایگاه درمانگاه ها کجاست؟  از طرفی در سیاست های اصل 44 تاکید بر فعالیت و حمایت از تعاونی هاست، از طرف دیگر دولت خود رقیب درمانگاه های تعاونی شده است و اکنون درمانگاه ها تحت فشار قرار گرفته اند.

2- تعداد 80  درمانگاه در اصفهان مشغول فعالیت هستند و بین 50 تا 80  نیرو در هر کدام از این درمانگاهها به کار گرفته شده است ولی با شرایط موجود، در آینده نزدیک این درمانگاه ها به تعطیلی کشیده خواهند شد.

3- وزارت بهداشت و درمان که باید حامی درمانگاه ها در بخش تعاونی باشد ضمن نادیده گرفتن نقش درمانگاه های بهداشتی و درمانی، خود در جایگاه رقیب مراکز قرار گرفته است.

4- مسئولین در حمایت از تعاونی صحبت های فراوانی داشته اند ولی در عمل، اعتقاد و باور ندارند. تعاونی ها عمدتاً فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی هستند که سرمایه آن ها تحصیلات آن هاست و با هدف ایجاد اشتغال آمده اند و نیاز به حمایت دارند، لیکن بی توجه رها شده اند.

5- در قانون، حمایت ها و تمایزات بیمه ای و مالیاتی برای تعاونی ها منظور شده است ولی در عمل اجرایی نشده است. درخواست ما اعمال قانون است.

6- از دانشگاه علوم پزشکی انتظار داریم در واگذای ها، تعاونی ها را در اولویت گذاشته و مورد حمایت قرار داده شوند.

7- به فارغ التحصیلان فرصت و امکانات بدهند و ارزیابی کنند تا مشخص شود می توانند موثر باشند.

8- نظر مسئولین به کوچک سازی دولت است، ولی قوانین و دستورالعمل های دست و پاگیر، خود باعث کندی بخش خصوصی است و باعث شده خود وزارت بهداشت و درمان بعنوان یک رغیب برای بخش غیر دولتی به حساب بیاید. در واگذاری ها نه تنها اولویت داده نشده بعضاً شاهد کم لطفی هایی هم بوده ایم.

9- رویه خیریه ها خود یک معظل شده است، به این صورت که با کاستن از کیفیت، خدمات ارزان ارائه می دهند و مردم تصور می کنند که خدمات درمانگاه های غیر دولتی گران می باشد.

10- پیشنهاد می شود حالا که بناست سطح بندی خدمات پیاده شود، تعاونی ها و بخش خصوصی نیز در اجرای طرح قرار بگیرند.

11- در حیطه صنایع، یک کارگاه کوچک با تعداد قلیل اشتغال، هم تسهیلات می گیرند و هم حمایت می شوند. ولی یک درمانگاه بعضاً با بیش از یکصد نیرو با حساسیت کار و نظارت های مختلف هیچگونه حمایتی نمی شود.

12- در حالیکه بیش از یک سال می گذرد، تامین اجتماعی وجه برگ های بیمه را به درمانگاه ها نداده در حالیکه درمانگاه سهم پزشکان را در پایان هر ماه باید محاسبه و پرداخت کند. از طرفی اگر یک روز حتی پرداختی های لیست بیمه معوق شود درمانگاه مورد مواخذه و جریمه قرار می گیرد. ولی نسبت به بدهکاری خودشان به موقع اقدام نمی کنند.

13- هزینه ای که در درمانگاه ها باید بایت حمل زباله کلینیک ها و پسماند ها به شهرداری پرداخت کنند یک بار مالی سنگین به عهده درمانگاه ها قرار داده است. لازم است برای این امر تدبیر شود.

14- رویه ها در بانک توسعه تعاون هیچ گونه تفاوتی با دیگر بانک ها ندارند و بعضاً فرآیند پرداخت تسهیلات آنقدر طولانی است که متقاضیان از گرفتن وام صرف نظر می کنند.

در پایان و پس از استماع نظرات اعضای کمیسیون، دکتر صانعی گفت:

-       درخصوص تجمیع بیمه ها آمادگی داریم جلسات مشترک در اتاق تعاون با مدیران کل تعاون و تامین اجتماعی داشته باشیم.

-       در خصوص بحث پسماندها مقرر شده یک شرکت تشکیل و بی خطر مطلق کردن پسماند را خود آن ها انجام بدهند و تا حدی مشکل حل می شود.

آمادگی داشته در جلساتی که به صورت فصلی و با حضور رؤسای انجمن های صنفی، پلی کلینیک های پزشکی و دندانپزشکی و نمایندگان ادارات کل تعاون و همچنین تامین اجتماعی و ... به تناسب دستور جلسه تشکیل می گردد، شرکت نماییم