رئیس کمیسیون تجارت و عضو هیأت رئیسه اتاق تعاون استان اصفهان:

ضعف آموزش، دلیل عدم موفقیت و رقابت پذیری تعاونی هاسترئیس کمیسیون تجارت و عضو هیأت رئیسه اتاق تعاون استان اصفهان گفت: ظرفیت های بالایی در تعاونی ها داریم ولی بدلیل ضعف آموزش و به روز نبودن و بسیاری از مسائل، قدرت رقابت نداریم، در نتیجه تعاونی ها عمدتاً یا به تعطیلی کشیده شده اند و یا با حداقل ظرفیت مشغول به فعالیت هستند.


در جلسه کمیسیون تجارت و امور نمایشگاهی که با حضور اعضای کمیسیون در تاریخ 18/2/95 در محل اتاق تعاون استان اصفهان برگزار گردید، حبیب ا... بهرامی ضمن طرح دستور جلسه کمیسیون، گزارش مبسوطی از کمیسیون تجارت و صادرات اتاق تعاون ایران ارائه نمود و اظهار داشت: در این کمیسیون عنوان گردید که لازم است کمیسیون بصورت هدفمند همراه با دستور کار و تصمیم گیری فعالیت نموده و موانع و مشکلات صادرات را  احصاء و راه حل و راهکار ارائه کند. همچنین موضوعات توسط رئیس اتاق استان و اتاق ایران در مراجع مربوطه منعکس  گردد. از نکات دیگری که مطرح بود اینکه همگرائی و هم افزایی تعاونی ها و جذب اعضای بیشتر در اتاق ها یکی از راهکارهای تقویت و گسترش تعاونی ها است تا بتوانیم اتحادیه های بیشتر و بنیه قوی تری پیدا کنیم و ضمن برخورد واقع بینانه، نقشه راه و سند چشم انداز را تنظیم نماییم. در عین حال ارتباط قوی مابین اتاق و وزارت تعاون، معاونت راهبردی رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس برقرار گردد و خواسته و نیاز ها و پیشنهادات اعضاء به مسولین مربوطه منتقل گردیده و از طرفی از صاحبنظران، اساتید و صاحبان تجربه جهت آموزش و انتقال تجربه های بهتر و بیشتر در کمیسیون استفاده نماییم.

 در ادامه اعضاء کمیسیون نسبت به دستورات جلسه اظهار نظر نمودند:

آقای مهندس جواد کریمی مدیرعامل شرکت تعاونی واحدهای تحت پوشش صنایع استان :

کار صادارتی نیازمند پشتوانه قوی از جهت فکری، مالی و قانونی است. در گذشته مشوقها و جوائز صادراتی برای صادر کننده منظور می شد و صدور مجوزات به آسانی صورت می گرفت و به بسیاری از کشورها به راحتی صادرات انجام می پذیرفت ولی امروز خود عوامل دولتی در فرآیند صادرات یک مانع بزرگی می باشند و از طرفی مشکل تحریم ها هنوز برقرار است و باید این موضوعات منعکس شود.

آقای مشکاتی مدیرعامل شرکت تعاونی توسعه تجارت فرنیا: یکی از مشکلات، عدم اجرای قوانین بخش تعاون است و امتیازاتی که وارد شده اعم از بیمه، مالیات، معافیت ها و... لذا اذعان می کنیم سهم تعاون در اقتصاد مغفول مانده و لازم است که اتاق تعاون این موضوعات را بررسی و در مراجع مربوطه پیگیری نماید.

اقای اسلامی عضو هیأت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی کشاورزی و دامداری: دامداران استان با انبوهی از شیر مازاد مواجه هستند. یکی از علتها، عدم توان مردم در  خرید و مصرف شیر است و یکی فراهم نبودن بستر لازم برای صادرات و سوم عدم پیشگیری و جلوگیری از واردات محصولات لبنی است. هم باید قدرت خرید مردم بالا برود و هم کار فرهنگی در مصرف مواد لبنی انجام پذیرد و مهم تر از همه، از صدور مجوز واردات محصولات خودداری گردیده و با ورود قاچاق محصولات مذکور برخورد گردد.

آقای تفنگ ساز: مدیر عامل شرکت تعاونی کنسرو مرکز:

یکی از مشکلات اصلی و مهم در تولید و صادارت، قوانین و فرآیند دریافت تسهیلات بانکی از یک طرف و میزان سود بالای تسهیلات بانکی از طرف دیگر و همچنین مقررات و بخشنامه های سازمان امور مالیاتی است که هم هزینه های تولید را بالا برده و هم تولید کننده را خسته و قدرت رقابت برای تولید کننده و صادر کننده در بازار جهانی باقی نگذاشته است.

آقای ترمه باف مدیرعامل شرکت تعاونی ارم لوله:

 امروز یکی از مشکلات اصلی تولید کننده و صادر کننده، دستور العمل های ناقص و متناقص کوتاه مدت و مقطعی دولت است. در سیاست های نظام برای تولید و پشتیبانی از تولید کننده چشم انداز و راهبری تعریف نشده است. در کشورهای رقیب ما از تولیدات مختلف به انحای مختلف پشتیبانی می شود ولی امروز در این کشور نه تنها تسهیلاتی منظور نمی شود بلکه حقوق دولتی کمر تولید و تولید کننده را شکسته است. لذا لازم است اتاق این مسائل را منعکس و پیگیری نماید.

آقای کارشناس مدیرعامل شرکت تعاونی آرد بهشت:

 آنچه باعث مشکل تولیدی های آرد است، مالیات بر ارزش افزوده و بار مالی حجیمی است که بر ما تحمیل نموده اند. در کلام از فعالان و تلاش آنان تقدیر می شود ولی در عمل کسی حاضر نیست پشتیبانی کند. ما  تولید داریم ولی بدلیل عدم بستر مناسب برای صادرات امکان لازم برای صادرات فراهم نیست.

آقای امینی مدیر عامل شرکت تعاونی رازی مولیبدن:

مدیریت بالادستی و سیاست گذاران متوجه مسائل تولیدی ها و صادر کننده ها نیستند. قانون خوب زیاد داریم ولی قانونی بد هم داریم. دولت با حقوق های دولتی که بخشهای  مختلف از جمله محیط زیست وضع نموده هزینه های تولید و تولیدی ها را بالا برده است.

در پایان آقای بهرامی رئیس کمیسیون ضمن جمع بندی نظرات اعضاء اظهار نمود: نیاز به راهکارهای علمی و نتیجه بخش داریم که بتواند قوانین بالا دستی را اصلاح و با بدنه اداری پایین دست همگرایی ایجاد نماید. این امر مستلزم کار کارشناسی در کمیسیون های اتاق است تا راهکارهایی ارائه شود که تولید کنندگان و صادر کنندگان از این در جازدن ها خارج و تحرک و رونق اقتصادی ایجاد شود.

 در ادامه موارد زیر بعنوان مصوبات کمیسیون مورد موافقت گرفته و پیشنهاد گردید:

1-   قوانین و مقررات مخل تولید تعاونیها و مشوقات در صادرات احصاء و انعکاس یابد

2-   پیگیری علل عدم اجرا قوانین مربوط به معافیت های تعاونی ها در بیمه ، مالیات و... توسط اتاق تعاون

3-   برقراری مناسبات برای صادرات کالا به روسیه که فرصت بسیار مناسبی است

4-   تشکیل کمیته مشترک با تعدادی از اتاقهای کشور جهت رفع مشکل صادرات محصولات

5-  برنامه ریزی جهت عملی کردن شعار تعاون در تعاون به منظور فروش محصولات دیگر تعاونی ها و ایجاد هم افزایی هر چه بیشتر