بخش تعاون ایران، دارای رتبه یک شناورهای باری در خاورمیانه


http://www.icccoop.ir/upload/modules/iContent2/Files/2469.JPG

رئیس کمیسیون تخصصی حمل و نقل، گمرک و ترانزیت اتاق تعاون ایران، استفاده حداکثری از امکانات در اختیار را به معنای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ذکر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران احمد هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ما در خصوص نقش حوزه تعاونی های حمل و نقل در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی چیزی نیست، جز استفاده حداکثری از امکانات و فرصت های موجود.
وی گفت: متاسفانه مشکلی که وجود دارد، این است که برخی از فعالان اقتصادی در حال حاظر فقط نام اقتصاد مقاومتی را می شنوند، اما معنای واقعی آن را درک نمی کنند.
هاشمی افزود: وقتی در افزایش بهره وری، بالا بردن کیفیت محصولات، تلاش کنیم، قدرت رقابت به ویژه در صادرات بالا می رود و این معنای اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه معنای واقعی و اجرای اقتصاد مقاومتی سخت نیست و نیازمند استفاده حداکثری از فرصت ها و امکانات موجود است، تاکید کرد: وقتی قدرت رقابت در سطح بین المللی افزایش یابد، اقتصاد مقاومتی اجرا شده است.
رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق تعاون با بیان اینکه حمل و نقل زیرساخت همه صنایع و اقتصاد کشور است، گفت: اقتصاد بدون حمل و نقل فلج بوده و مثل خون در رگ های اقتصاد است.
هاشمی با اشاره به اینکه 90 درصد کالاهای بین المللی در حال حاظر از طریق دریا صورت می گیرد، تاکید کرد: اگر حوزه حمل و نقل آسیب ببیند، اقتصاد کشورها فلج می شود.
وی گفت: 7 کشور همسایه ما به آب های آزاد دسترسی ندارند و با توجه به ظرفیت کشور ما برای ترانزیت کالا به آن کشورها، ایران از موقعیتی استراتژیک و ویژه برخوردار است.
هاشمی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد جابجایی مسافران دریایی در کشور ما از طریق شرکت های تعاونی صورت می گیرد، گفت: بخش تعاون ایران در حوزه حمل و نقل بار از طریق دریا و جابجایی کالا دارای ظرفیت گسترده ای است، به طوری که از نظر تعداد شناورهای جابجایی کالا و ناوگان حمل و نقل دریایی کالا، دارای رتبه یک در سطح خاورمیانه است.
وی بیان داشت: بخش تعاون ایران دارای شرکت های بزرگی است که در حوزه حمل و نقل دریایی فعالیت می کنند و با برخورداری از 4300 فروند شناور باری، از وضعیت بسیار مناسبی در جهت جابجایی کالا، حمل و نقل دریایی، ترانزیت کالا و کمک به صادرات کشور برخوردار است.
این فعال بخش تعاونی با اشاره به اینکه شرکت های تعاونی ما دارای تقریبا 60 فروند شناور مسافری هستند، گفت: این شناورها در حوزه های باری جنوب کشور و مناطق بزرگ و کوچک گسترده هستند.
هاشمی با بیان اینکه باید از این ظرفیت ها بهتر و بهینه تر در جهت کمک به اقتصاد مقاومتی استفاده شود، ابراز تاسف کرد: در حال حاظر آن چنان که باید و شاید از این ظرفیت ها بهره برداری نمی شود.
وی مشکلات فرسودگی ناوگان را به عنوان یکی از دغدغه های اصلی ذکر کرد و بیان داشت: ناوگان ما در حال حاظر به دلیل فرسودگی از ظرفیت پایینی برخورداند.
رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق تعاون در خصوص افزایش تعرفه های لاستیک نیز گفت: با توجه به مشکلاتی که از افزایش تعرفه های لاستیک برای بخش حمل و نقل ناشی می شود، از دولت می خواهیم بررسی مجدد تعرفه های لاستیک را در دستور کار قرار دهد.