قوانین دست و پاگیر ورود تعاونی ها به حوزه های مالی را برداریم

http://www.icccoop.ir/upload/modules/iContent2/Files/2348.jpg
رئیس کمیسیون تخصصی بانک، بیمه و بازار سرمایه اتاق تعاون تاکید کرد: قوانین دست و پاگیر که مانع ورود تعاونی ها به حوزه های مالی و پولی می شوند را برداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران داریوش پاک بین با تاکید بر اینکه باید تا پایان برنامه پنجم توسعه سهم بخش تعاون در بازار پولی به 15 درصد می رسید و ابراز تاسف از محقق نشدن آن، گفت: کمرنگ شدن نقش تعاونی های اعتبار و توان اندک بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون برای حمایت از این بخش از دلایل محقق نشدن سهم 15 درصدی تعاون در بازار پولی و مالی بوده است.
وی در خصوص اهداف این کمیسیون که به تازگی در اتاق تعاون تشکیل شده، گفت: یکی از اهداف، ایجاد تشکل های خاص تعاونی های اعتبار جهت یکپارچگی و تشکیل بانک های تعاونی وغیر دولتی است.
پاک بین به تامین سرمایه تعاونی ها با استفاده از ابزارهای جدید مالی، تشکیل صندوق های قابل معامله در بورس ETF، ایجاد ساختار ورود تعاونی ها به بورس و فرابورس و تقویت هرچه بیشتر بیمه تعاون که در ماه های اخیر دچار مشکلاتی شده است، به عنوان سایر این اهداف اشاره کرد.
وی ادامه داد: در این کمیسیون سعی می کنیم به ارتباط موثر بین بیمه تعاون و تشکل های مالی تعاونی جهت تقویت سرمایه در گردش شرکت های تعاونی و اتحادیه ها با ایجاد مدل های جدید مالی در حوزه تعاون دست یابیم.

این فعال تعاونی گفت: قصد این است که با استفاده از مشاورین زبده در حوزه های بورس، بیمه و بانک و بررسی قوانین دست و پاگیر در مسیر حرکت تعاونی ها به سمت اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری قدم برداریم و هم چنین بتوانیم با ورود شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت و تعاونی های سهام عدالت به بورس، زمینه رشد و شکوفایی سهام عدالت در کشور را فراهم کنیم.
وی تاکید کرد: ضروری است در راستای حرکت تعاونی ها برای ورود به حوزه های مالی و پولی قوانین دست و پاگیر را که مانع حرکت آنها هستند را از میان برداریم.
پاک بین گفت: باید آموزش های مختلف در حوزه های مالی تعاونی ها را برای اتاق های استانی و اتحادیه های سراسری با استفاده از متخصصین ذی ربط جهت بهره برداری از ظرفیت های تعاونی ها فراهم کنیم.
وی گفت: در این کمیسیون قصد داریم زمینه برگزاری همایش هایی را در حوزه های ملی تعاونی ها ایجاد کنیم.
رئیس کمیسیون تخصصی بانک، بیمه و بازار سرمایه اتاق تعاون با اشاره به اینکه اتاق تعاون ایران عضو اصلی شورای عالی بورس و شورای عالی پول و اعتبار است، گفت: باید در این کمیسیون از این ظرفیت نهایت بهره را ببریم.