واگذاری امور تعاونی ها از سوی ادارات کل به اتاق های تعاون

http://www.icccoop.ir/upload/modules/iContent2/Files/2346.JPG
دومین هم اندیشی روسای شورای هماهنگی منطقه ای اتاق های تعاون مناطق شش گانه کشور برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران در این نشست محمد مهدی تیموری معاونت هماهنگی امور استانها و اتحادیه ها با اشاره به افزایش تعداد کمیسیون ها از هشت به سیزده تاکید کرد: قصد داریم در این کمیسیون ها به بررسی موضوعات کارشناسی تر و جدی تر بپردازیم و کارشناسانی را خارج از سازمان برای حضور در جلسه دعوت کنیم.
وی با اشاره به اینکه قصد نداریم در استان ها این تعداد کمیسیون تشکیل شود گفت: روسای اتاق ها این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند که تا جایی که امکان دارد به تعداد کمیسیون های خود در استان ها بیفزایند.
وی در بازنگری آئین نامه کمیسیون ها تاکید کرد و در خصوص صدور مجوز تعاونی ها گفت: قصد داریم مجوز تمامی تعاونی ها در اتاق تعاون انجام شود.
تیموری با اشاره به نقش تعاونی های صادراتی، گفت: در نظر داریم در اسفند ماه نشست بررسی نقش تعاونی ها در صادرات کشور را برگزار کنیم.
این معاونت اتاق تعاون اعلام کرد: اتاق تعاون حمایت از پایان نامه های دانشگاهی مربوط به تعاون را برای آینده در نظر دارد.
وی از برنامه ای برای بزرگداشت سالروز اتاق تعاون در فروردین ماه نیز خبر داد.
تیموری گفت: اتاق تعاون قصد دارد از ظرفیت های مرکز پژوهش های مجلس به نفع بخش تعاون استفاده کند.
ذکریا متولی معاونت امور بین الملل اتاق تعاون نیز با اشاره به اینکه دنیا به این سمت هدایت می شود که در آن تعاونی ها به بهترین سیستم اقتصادی تبدیل می شوند، گفت: اکنون تئوری بهمنی در تعاونی های دنیا مرسوم است و بسیاری از تعاونی ها با این شیوه حرکت می کنند.
وی تصریح کرد: در تئوری بهمنی سرمایه های خرد شروع به فعالیت می کنند و در نهایت به سرمایه ای بزرگ تبدیل می شوند.
رضا سواری رئیس اتاق تعاون زنجان با اشاره به اهمیت کاری اتاق های تعاون استان و فعالیت آنها با ادارات کل تعاون استان ها تاکید کرد: باید هماهنگی شورای مناطق استانها با ادارات کل انجام شود زیرا به علت وجود قوانین مختلف تفاسیر مختلفی در مورد قوانین وجود دارد و با هماهنگی بین اتاق های استانی و ادارات کل از به وجود آمدن حاشیه ها جلوگیری شده و بخش تعاون دچار ضرر و زیان نمی شود.
وی در این خصوص بر برگزاری کارگاه های آموزشی برای تبیین و تشریح قوانین و مسائل مربوط به آن تاکید کرد.
سواری در خصوص طرح تشکیل شرکت تعاونی فراگیر چند منظوره منطقه ای گفت: این طرح با هدف تاسیس شرکت تعاونی سرمایه گزاری ملی ایران از سوی اتاق زنجان ارائه شده است.
رئیس اتاق زنجان با اشاره به ایجاد تشکیلات سازماندهی شده برای تجمیع پول های خرد در تعاونی ها و اینکه شرکت های تعاونی منطقه ای از پول های خرد شکل می گیرند گفت: این رقم های خرد باید به صورت منطقه ای در استان ها مدیریت شود و به این منظور قصد داریم شرکت تعاونی فراگیر چند منظوره منطقه ای را با حضور 140 شرکت تشکیل دهیم.
وی تصریح کرد: قصدمان از معرفی این تعداد شرکت ها این است که اگر شرکتی با سرمایه کمتر از حداقل حضور یافت شرکتی دیگر بتواند کمبود سرمایه آن را جبران کند.
وی در این زمینه بر هماهنگی اتاق تعاون و بانک توسعه تعاون برای حمایت از تامین مالی این شرکت تاکید کرد.
رئیس اتاق زنجان در خصوص برنامه های این شرکت بر مهندسی سرمایه برای پروژه های ملی و منطقه ای، انجام خدمات پیمانکاری برای پروژه های عمرانی، صادرات خدمات و کالاهای تعاونی ها، حمایت از مشاغل خانگی و مدیریت پروژه های ملی تاکید کرد.
در ادامه احمد بیگدلی شاملو مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون گفت: جلسات هماهنگی شورای مناطق استان ها می تواند در هر منطقه یا به صورت مشترک با حضور دبیران و رئیسان اتاق ها برگزار شود.
وی با ارائه توضیحاتی درباره اهداف و مقاصد از تشکیل تعاونی ها گفت: باید دید هدف از تشکیل این شرکت تعاونی چیست و به ارزیابی ظرفیت ها و چالش های موجود پرداخت.
بیگدلی شاملو بیان داشت: در خصوص ساختار شرکت های تعاونی باید به مدلی که دنبال می کند توجه داشت.
وی با طرح موضوع در خصوص مدل های شرکت های تعاونی گفت: باید سوالات مفروض در زمینه مدل شرکت تعاونی که می خواهیم تاسیس کنیم را مد نظر قرار دهیم.
طاهری دبیر اتاق تعاون اصفهان با تاکید بر تحقق اهداف بخش تعاون گفت: اتاق های تعاون و ادارات کل باید هماهنگی کامل داشته باشند.
وی با اشاره به تجمیع سرمایه های خرد از سوی تعاونی ها تاکید کرد: بخش تعاون با توجه به ظرفیت هایی که دارد دارای مطالبه هایی نیز هست که به این منظور بهره گیری از قابلیت های کمیسیون های تخصصی جهت ارائه مطلب به مجامعی مثل شورای گفتگو و مراجع بالا دستی بسیار حائز اهمیت است.
گوهری نماینده اتاق تعاون همدان نیز با اشاره به راه اندازی شرکت تعاونی مشترک خدمات بازرگانی در استان به منظور بازاریابی و توسعه صادرات گفت: این شرکت در مرحله ثبت نهایی قرار دارد.
وی بیان داشت: قرار بر این است که از طریق چنین شرکت هایی، تعاونی هایی در استان ها که دارای محصولات کیفی صادراتی هستند شناسایی شوند .
گوهری بر فعالیت های آموزشی ترویجی این شرکت ها در قالب منطقه ای و برگزاری نمایشگاه های مشترک تاکید کرد.
وی در خصوص شورای هماهنگی مناطق استان ها گفت: ایجاد اهداف مشترک برای آمایش منطقه ای و خروج از حالت کیفی و رسیدن به عدد و رقم اهمیت دارد.
وی تصریح کرد: باید به قالب و ساختار اهداف و برنامه ها ارزش بدهیم تا بتوانیم در نهایت نتیجه گیری کنیم.
نماینده اتاق تعاون همدان در خصوص ایجاد کمیسیون های تخصصی گفت: می توان در ابتدا 5کمیسیون تخصصی در استان ها تشکیل داد تا حد و اندازه ظرفیت تشکیل سایر کمیسیون ها به دست آید.
فرهنگیان دبیر اتاق تعاون فارس نیز با اشاره به اینکه تعاون در حال حاضر در حال پوست اندازی است گفت: تعاون یک بخش خفته اقتصادی است و وظیفه ما این است که هر روز در این حوزه یک کار جدید انجام دهیم.
وی بیان داشت: باید این موضوع را که تعاون یک مبحث اقتصادی یا اجتماعی است و اینکه در قانون به چه شکل به آن نگریسته شده است، روشن شود.
فرهنگیان گفت: تعاون متولد شده اقتصاد دولتی است و تا به امروز دولت به خوبی آن را مدیریت کرده است.
دبیر اتاق تعاون فارس بر استفاده از الگو های تعاونی سراسر دنیا تاکید کرد و گفت: تعاونی ها باید بتوانند خودشان منابع مالی خود را تامین کنند.
وی با ابراز تاسف از اینکه اتاق ها هیچ جریان اطلاعتی و ارتباطی درون خود ندارند درباره وضعیت و ماهیت اتاق ها گفت: تعاونی ها و اتحادیه باید درون اتاق ها ایجاد شوند و اتاق ها بتوانند مجوز صدور و ثبت تغییر شرکت ها را بگیرند.
فرهنگیان تاکید کرد: باید سلسه ارتباطی تعاونی ها و اتاق ها و اتحادیه ها تعریف شود و جریان مستقیم و بدون واسطه درون اتاق ها شکل بگیرد.
مختاری رئیس اتاق تعاون البرز نیز با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین معاونت وزارت تعاون و فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام، تاکید کرد: بخش تعاون می تواند از امکانات این مجموعه استفاده کند.
حیدری دبیر اتاق تعاون البرز نیز با بیان اینکه ما در این اتاق امور تشکیل تعاونی ها را انجام می دهیم، تاکید کرد: تعاونی ها برای رسیدن به حقوق خود باید مطالبه گر باشند.
وی با اشاره به اینکه تعاونی ها نهادهای غیر دولتی هستند، گفت: امور تعاونی ها امور حاکمیتی نیست و باید از ادارات کل به اتاق های تعاون واگذار شود تا از این طریق تعاونی ها اتاق های تعاون را بشناسند.